هشدار دندانپزشکان درباره درمان‌های خانگی

فریب تبلیغات و شبکه‌های اجتماعی را نخورید!

طی سال‌های اخیر جریانی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌هایی مثل یوتیوب داغ شده که دندان‌پزشکی خانگی را تبلیغ و تشویق می‌کند. این کار که به «خودت انجام بده» یا در انگلیسی به اختصار «DIY» معروف شده، دندان‌پزشکان را نگران کرده تا جایی که «اتحادیه دندان‌پزشکان آمریکا» هشدار داده، مردم از اشکال مختلف DIY به ویژه از اورتودنسی در خانه پرهیز کنند، چون می‌تواند برایشان خطرناک باشد. برای نمونه، انجام اوتودنسی در خانه و صاف کردن ناشیانه دندان‌ها می‌تواند برای لثه مشکل‌ساز باشد.

دکتر «مونیکا گونسالس» یک ‌دندان‌پزشک فعال در میامی، می‌گوید: «از دندان‌پزشک‌تان بپرسید که انجام دادن این کار در خانه، درست است یا نه» و اضافه می‌کند، تازگی متوجه تغییر در دندان‌های یکی از بیمارانش شده و بعد از پرس‌وجو، متوجه شده از روش‌های خانگی صاف کردن دندان که رواج یافته، استفاده می‌کند. این بیمار، خانم «جوانا لی»، می‌گوید: «پس از مراجعه به دندان‌پزشک متوجه شدم دندان‌هایم درست صاف نشده‌اند». خانم لی که یکی از پک‌های صاف کردن دندان در خانه را که در تلویزیون تبلیغ می‌شد، خریداری کرده بود، چند ماه بعد که به دکتر گونسالس مراجعه کرد متوجه شد وسیله‌ای که خریده، درست روی دندان‌هایش جا نمی‌افتاده و به این ترتیب در معرض مشکلات لثه قرار گرفته است.

دکتر گونسالس تاکید می‌کند: «عقب دهان او یک دندان بود که اگر او بیمار من بود، اگر خواهر من بود، هیچ‌وقت هیچ نوع الاینری (صاف کننده) را روی آن نمی‌گذاشتم.» او البته می‌گوید، خیلی از الاینرها مطمئن و باکیفیت هستند، اما مشکل این‌جا است که دندان‌های همه مناسب به کار بردن این الاینرها نیست: «گاهی اوقات این سیستم‌های صاف کننده جواب می‌دهند، فقط باید مطمئن باشیم که برای ما تبعاتی ندارند که در آخر، وضعیت بدتر از قبل شود».

اتحادیه دندانپزشکان آمریکا توصیه می‌کند مردم قبل از استفاده از هر محصولی، اول مهر تایید این اتحادیه روی آن محصول را ببینند.

خبرنگار «ان بی سی» با چند شرکت که محصولات «DIY» را برای صاف کردن دندان به مشتریان می‌فروشند، تماس گرفت. یکی از این شرکت‌ها در جواب سوالات گفت: «تیم ما کاملا با اتحادیه دندان‌پزشکان آمریکا موافق است. در کل، دندان‌پزشکی به شیوه DIY ایده بدی است، مگر این که به مسواک زدن کمک کند. محصولاتی که ما مستقیما به مشتریان می‌فروشیم، از نوع DIY نیست.»

شرکت دیگری هم گفت: «ما سرویس DIY ارائه نمی‌دهیم… محصولات ما کاملا با تجویز دکتر و نظارت او استفاده می‌شود. همه مشتریان ما وقتی از این استفاده می‌کنند که تحت درمان دندان‌پزشک یا متخصص اورتودنسی هستند… ما به بیش از ۳۰۰ هزار نفر کمک کرده‌ایم تا لبخندی که عاشقش هستند را به دست بیاورند، آن هم با روشی ایمن و موثر. ما به بیش از ۶۰ درصد از ساکنان روستاهای آمریکا که برای دندان‌های فاصله‌دار یا به هم چسبیده خود (در وضعیت متوسط و غیرحاد) به متخصص اورتودنسی دسترسی ندارند، امکانات فراهم کرده‌ایم.»

اما جوانا می‌خواهد درسی را که با دادن هزینه یاد گرفته، با دیگران به اشتراک بگذارد: «یکی از دندان‌هایم به عقب رانده شد، بنابراین وضعیت دندان‌هایم بدتر از موقعی شد که شروع کردم. اگر بتوانم به یک نفر کمک کنم تا از روی آگاهی تصمیم بگیرد، خوب است.» جوانا تاکید می‌کند: با شرکتی که محصول را از آن خریده بود، تماس گرفته و پولش را پس گرفته است.

منبع: nbcmiami.com

dandane